Pozvánka na Vínne trhy Pezinok 2018 20. – 21. apríla 2018

Vínne trhy Pezinok

Keď sa po roku 1989 definitívne vytratili degustácie z mesta Pezinok, začali nadšenci vína premýšľať, ako by tento deficit prekonali. To premýšľanie trvalo niekoľko rokov. Až v pamätný rok 1995, Ľubomír Janečka, Paľo Boriš, Milan a  Oľgou Bejdákovci, Jano Hacaj, iniciovali založenie Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov.

Ešte v tom roku začali členovia navštevovať vinárske podujatia na Južnej Morave a blízkom Rakúsku. Načerpávali skúsenosti a zážitky z aktivít, ktoré sa dovtedy na súkromnej úrovni v Československu neorganizovali. Dňa 11. novembra 1995 pripravili prvé Svätomartinské požehnanie mladého vína. A v nasledujúci rok 1996 zorganizovali prvé Vínne trhy Pezinok. Touto súťažou  združenie nadviazalo na tradičné Malokarpatské vínne trhy, ktoré sa konali v Pezinku v minulosti.. Na Slovensku je to jedna z najprestížnejších súťaží. V prvých ročníkoch organizačne výdatne pomáhalo Malokarpatské osvetové stredisko pod vedením riaditeľky Anny Píchovej. Prvým prezidentom VTP bol Milan Pavelka, významný vinohradník, vinár a člen ZPVV. Spomenúť treba aj mesto PezinokPezinské kultúrne centrum, bez ktorých by toto krásne podujatie nemohlo existovať. Od vtedy prešlo veľa rokov a udialo sa mnoho nového a zaujímavého.

Dlhoročným predsedom hodnotiacich komisií je prof. Ing. Fedor Malík, DrSc. (na fotografii nižšie) dve degustácie boli pod vedením Ing. Gabriely Vojtekovej, CSc.

Najvyšším ocenením je Šampión podujatia – podľa jednotlivých kategórií. Každý vinár, ktorý získa ocenenie šampión podujatia získa unikátne umelecké dielo – bronzovú sošku, ktorá mu bude navždy pripomínať jeho úspech spomedzi desiatok vzoriek vo svojej danej kategórií.

 

Počas histórie Vínnych trhov v Pezinku sa zmenilo skutočne veľa. Nielen pod Malými Karpatmi, ale na celom Slovensku. Od výroby a spracovania hrozna, cez modernú výrobu vín charakterizovanú počítačmi riadenou fermentáciou, hygienou v pivniciach, ušľachtilými kvasinkami, ktoré zaručujú zdarný priebeh celého procesu, kontrolou teploty pri prekvášaní muštov až po špičkovú adjustáž hotových vín.

Degustovať vína a porozumieť im je v súčasnosti veľmi moderné na celom svete. Sme nesmierne radi, že k tomuto procesu na Slovensku výraznou mierou prispelo práve naše združenie.

Vínne trhy majú na Slovensku dobré meno a tradíciu, konajú sa každoročne v mesiaci apríl.

Tešíme sa na Vašu účasť na vínnych trhoch ktoré sa budú najbližšie konať 20. – 21. apríla 2018 v kultúrnom centre Pezinok.

Vybrané fotografie z minuloročnej akcie