Viechy boli v histórií malokarpatského regiónu zaužívaným spôsobom ako mohli vinohradníci a vinári, za vopred dohodnutých podmienok predávať vo svojich príbytkoch svoje produkty. Už počas Rakúsko Uhorska patrilo právo výčapu ku kráľovským právam. Tradícia výčapu pod viechou bola prerušená po roku 1948.

Viechy boli postupne zakázané. V minulosti boli viechy otvorené v prízemných vinohradníckych domoch.  Vinohradníci mali na dvore, pod bránou, alebo v dome  zriadené jednoduché priestory na príjemné posedenie spojené s  výčapom vína a menším pohostením. Vinári v Pezinku nadviazali na túto tradíciu a od roku 2014 ponúkajú možnosť zažiť čaro viech počas letných večerov. Organizátori viech Malokarpatské múzeum v Pezinku a Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov sa aj touto formou snažia podporiť a zatraktívniť návštevnosť malokarpatského regiónu, zachovať tradície, podporiť miestnych vinohradníkov a vinárov a prezentovať miestnu produkciu. Viechy sú otvorené v týždňových intervaloch od stredy do soboty. Ponuka sa realizuje od mája do konca októbra. Miestni vinári ponúkajú mušty, burčiak, svoje kvalitné vína za priaznivé ceny a s osobným prístupom v autentickom prostredí. Ponuka je obohatená jednoduchou tradičnou gastronómiou. Aby milovníci vína vedeli, ktorý z vinohradníkov práve ponúka víno, brána vinohradníckeho domu je označená  vencom z v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou, typickými pezinskými farbami.

V roku 2018 sa Pezinské viechy zapoja do regionálneho projektu Otvorené viechy v Malokarpatskom regióne. Tento projekt je zastrešený Oblastnou kanceláriou cestovného ruchu, ktorá v spolupráci s ďalšími inštitúciami zabezpečí dopravu autobusom z Bratislavy po regióne a propagáciu projektu.

Nižšie Vám ponúkame program pre Pezinské viechy 2018.